Tere tulemast Pikaverre!

Olete PÄRNUMAAL, LÄÄNERANNA VALLAS asuva Pikavere küla koduleheküljel.

Kutsume Teid väikesele virtuaalringkäigule ehk teisisõnu − kujuteldavale jalgsirännakule mööda iidset Pikavere küla, kus siinse paikkonna looduse ja koduloolise tausta tutvustamise kõrval pajatame huvilistele ka siinse rahva töödest ja tegemistest.
Pikavere küla muudavad eriliseks eelkõige tema kiviaiad. Ehkki nende vanust küll keegi ei oska täpselt öelda, on nende saamislugu üsna lihtne. Nimelt on siinne maa looduse poolest nii kivine, et meie krapsakad esiisad ja esiemad pidasid otstarbekaks need kivid ära kasutada ja mullaharimisega maapõuest välja tulnud kivikänkrad aedadeks laduda. Aiad moodustasid tänavaid ja külatänavad kõik muidugi viisid kuhugi, kas naaberkülla, taluõuedesse või suuremate teede poole. Kiviaedadega märgistati ka kruntide ja põldude piirid ja nii on kõik meie maatükid kiviaedadega piiratud. Sügavamate, viljakate muldadega Eesti aladel kiviaedu ei olnud, piirdeaedu tehti muudmoodi, kuid Läänemaal, Saaremaal ja Muhus hakkavad pae- ja raudkiviaiad küll mitmel pool silma. Pikaveres on kiviaedade hooldamine ja ülesladumine meie kõigi tööks ja mureks. Pikaveres leidub muudki vaatamisväärset: näiteks 1830. aastal ehitatud Vennastekoguduse palvemaja, mis on oma algse kuju tänapäevani säilitanud.
Loodushuviliste jaoks pakub huvi ka siinne karstiala, paikneb ju Pikavere küla Ura maastikukaitseala külje all. Vanadest karstinähtustest annavad tunnistust vanaaegsed koha- ja talunimed: Korise, Kediauk, Siiru.
Külas elab ametlikel andmetel alaliselt 41 inimest, tegelikult on aga külaga seotud inimesi rohkem, sest siin on ka suvekodusid.
Külarahvas on üsna üksmeelne ja püüab külaelu edasi viia. Paremaks koostööks oli meil algul loodud seltsing, millest arenes välja praegune Pikavere Küla Selts. Oleme korraldanud ühiseid talgupäevi ja ka pidusid. 2007. aasta suvel toimus Seltsi eestvedamisel II Pikavere küla kokkutulek, mis toetus 1987. aastal toimunud I kokkutuleku traditsioonidele ja kogemustele.
Pikavere küla elanike ja Seltsi töö on leidnud laiemat tunnustustki - Pikavere on valitud nii Pärnumaa kauniks koduks kui ka Pärnumaa aasta külaks 2006.
Loodame, et Teil tekkis huvi ja soov meid ka päriselt külastada. Olete Pikaveres teretulnud! Tere tulemast kõigile kaugelt ja lähedalt!
Tekst: Nele Tamm

Image

 
© 2020 www.pikavere.ee
J! is Free Software released under the GNU/GPL License.